Kremy do depilacji - przegląd składników

Chcąc posiadać gładkie ciało stosujesz różne specyfiki w tym np. kremy do depilacji. Dlatego warto wiedzieć co nakłada się na skórę, z jakimi substancjami chemicznymi mamy do czynienia i jakie jest ich działanie.

Krem do depilacji należy do chemicznych metod usuwania owłosienia. Taki stan rzeczy zawdzięczamy związkom chemicznym, które są pochodnymi kwasów i znajdują się w danym kremie do depilacji. Taki związek potrafi rozpuszczać włoski nie tylko na powierzchni skóry. Związki chemiczne są w stanie wniknąć nieco głębiej w skórę, dzięki czemu odrost włosków może się opóźnić. Krem do depilacji szybko i skutecznie usuwa owłosienie, jednocześnie pozostawiając skórę doskonale gładką. Skóra jest nawilżona i pozbawiona uczucia szorstkości.

Czym dawniej depilowano ciało?

Podczas początków depilacji stosowano bardziej ekologiczne składniki, takie jak tłuszcz zwierzęcy, żywica, kocie odchody, żółć różnych stworzeń. Brzmi to dość przerażająco jednak takie były realia. Tego typu składniki stosowano dość powszechnie. Kolejnym etapem w życiu depilacji było wprowadzenie bardziej żrących składników, takich jak wapno czy arsen.

Mechanizm działania kremu do depilacji

Głównym składnikiem kremów do depilacji są silnie zasadowe substancje chemiczne, które dosłownie rozpuszczają proteiny struktur białka, co pozwala na łatwe oddzielenie się włosów od powierzchni skóry. Krem do depilacji posiada wysoki poziom pH. Należy jednak pamiętać, że takie środki mogą mieć negatywny wpływ na skórę i dlatego stosuje się wiele wspomagających składników mających za zadanie załagodzić skórę w trakcie i po chemicznym usunięciu włosów.

Z przeglądu wielu kremów, głównym składnikiem wszystkich produktów jest woda, olej mineralny, wodorotlenek wapnia lub wodorotlenku sodu, różne postacie alkoholu (alkohol cetearylowy, palmitynian izopropylu, alkohol stearylowy), postacie krzemionki.

Depilacja przy pomocy specjalnych kosmetyków może być przyczyną powstania drugiego lub trzeciego stopnia oparzenia z pozostawieniem blizn. Taka reakcja może nastąpić w momencie, gdy stężenie składników jest zbyt duże, bądź preparat jest za mocny do naszej skóry. Podrażnienia mogą pojawić się także przy zbyt częstym stosowaniu kremu.

Jak chronić się przed podrażnieniem skóry spowodowanym kremem do depilacji?

Różnego rodzaju Agencje, np. Agencja do Spraw Żywności i Leków stwierdziła, że konsument nie może w pełni ochronić się przed uszkodzeniem skóry, spowodowanym używaniem chemicznych produktów kosmetycznych. Z analiz przemysłowych i źródeł rządowych wynika, że 89% składników stosowanych w preparatach do depilacji nie zostało dokładnie zbadanych pod względem bezpieczeństwa. Będąc świadomym konsumentem musimy więc zachowywać jak największą ostrożność podczas korzystania z kosmetyków z dość rozwiniętym składem chemicznym.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas depilacji?

  • Pierwszą dość ważną sprawą jest wykonanie testu alergicznego. Producent zawsze ostrzega przed niepożądanymi efektami ubocznymi na opakowaniu bądź ulotce i zaleca wykonanie testu, który ewentualnie wykaże wrażliwość na preparat. Takie postępowanie wymaga trochę wysiłku i mobilizacji jednak warto poświęcić dobę czekania na reakcję uczuleniową w jednym, niewielkim punkcie niż na większości ciała. Próbę uczuleniową wykonujemy następująco: na 24 godziny przed zaplanowaną depilacją, aplikujemy niewielką ilość kremu do depilacji np. na ramieniu. Krem należy zmyć po podanym na opakowaniu czasie, a następnie obserwować czy po upływie 24 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna. Jeśli skóra w podanym testowi miejscu jest niezmieniona, nie ma przeciwwskazań do depilacji. Jeżeli wystąpiła reakcja alergiczna równa się to z niemożnością przystąpienia do zabiegu.
  • Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń zawartych w ulotce, czytać etykiety. Krem zawsze posiada oznaczenie do jakiej strefy ciała jest przeznaczony. Największą popularnością cieszą się kremy skierowane do depilacji nóg bądź rąk. Jeśli chcesz wydepilować sobie bikini, pachy bądź twarz musisz poszukać preparatów łagodniejszych, przeznaczonych właśnie dla tej strefy.
  • Zbyt długie przetrzymywanie kremu na skórze może spowodować uszkodzenia naskórka, dlatego też należy przestrzegać określonego czasu podczas kontaktu ze skórą.
  • Nie stosuje się środków do depilacji w momencie uszkodzenia naskórka - przecięcia, zadrapania itp. Może spowodować to dodatkowe podrażnienie.
  • Szczególna ostrożność powinna być zachowana w momencie depilowania miejsc w okolicy oczu, jamy ustnej, narządów płciowych, uszu i jakichkolwiek innych otworów. Składniki aktywne preparatu są silnymi substancjami chemicznymi i łatwo mogą spowodować uszkodzenia śluzówki.

Przestrzegając głównych zaleceń skierowanych do konsumenta przez producentów owych środków możemy ograniczyć bądź nie dopuścić do szkodliwego wpływu preparatów do depilacji na nasz organizm.

Warto szukać kremów z dodatkiem substancji naturalnych, mających działanie łagodzące. Przytoczę kilka przykładów:

  • Bielenda Vanity – z ekstraktem z rumianku działa przeciwzapalnie i łagodząco.
  • Eveline, Just Epil, z aloesem i wyciągiem z melona – nawilża oraz łagodzi wydepilowaną skórę.
  • 3 minutowy Krem Do Depilacji Veet z Masłem Shea i Wyciągiem z Lilii/ z Mleczkiem z Lotosu i Wyciągiem z Jaśminu. Masło głęboko nawilża i odżywia skórę, a wyciąg z płatków lilii sprawi, że będzie miękka w dotyku. Mleczko z kwiatu lotosu wygładza i nawilża skórę, a wyciąg z jaśminu działa tonizująco.
  • Revitol Hair Removal Cream odżywia skórę jednocześnie ją depilując. Odżywienie naskórka polega na dostarczeniu witamin oraz antyoksydantów zawierających wyciąg z Aloe Vera i naturalnych roślin.

Kremy do depilacji należy wybierać rozsądnie, zwracając uwagę do którego miejsca są przeznaczone. Stosujemy je również z umiarem i wraz z przestrzeganiem wskazówek umieszczonych na ulotce. Substancje chemiczne, specjalnie dobrane do usuwania owłosienia, bardzo łatwo mogą spowodować podrażnienia.

Zamów Revitol Hair Removal teraz!